Giriş

Kayıt Ol

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve turu bitirdikten sonra turu derecelendirebilirsiniz.
Kullanıc Adı*
Şifre*
Şifreyi Doğrula*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Kullanım Şartları ve Gizlilik Beyanı kabul ediyorum.
Bir sonraki adıma geçmeden önce lütfen tüm şartlar ve koşulları kabul edin

Üye misin?

Giriş

Giriş

Kayıt Ol

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve turu bitirdikten sonra turu derecelendirebilirsiniz.
Kullanıc Adı*
Şifre*
Şifreyi Doğrula*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Kullanım Şartları ve Gizlilik Beyanı kabul ediyorum.
Bir sonraki adıma geçmeden önce lütfen tüm şartlar ve koşulları kabul edin

Üye misin?

Giriş

Phuket Balayı

11

Phuket Balayı, Phuket‘i duymayanınız yoktur sanırım. Zümrüt renkli Andaman Denizi’nin çevrelediği, olağanüstü doğal güzelliklerle dolu bir coğrafyada yer alan Phuket. 2 defa ziyaret etme fırsatı buldum. İlkinde 2 hafta kalmıştım, her bir köşesini ağır ağır gezme fırsatı buldum. Vakti olanlar için en az 5 gün kalınmasını tavsiye ediyorum. 7 gün dahi kalsanız buna değecek çok şey yapma imkanı sunan bir ada. Adayı gezmek için motor kiralayın.

Tayland’ın ünlü turistik adası Phuket kendine ait bir kimlik, cazibe ve yaşam tarzı oluşturmuş. Bunu başarmış zengin aktiviteler sunan bir ada. Phuket, el değmemiş kumsalları, doğal güzellikleri. Renkli gece hayatı ve lüks resort otelleri ile ülkenin en ünlü adası. Andaman Denizi’nin kıyısında yer alan ada ana karaya küçük bir köprü ile bağlı.

Phuket ana karası dışında günlük turlar alarak Phang Nga Milli Parkı ve Koh Phi Phi Adası turlarına birer gün ayırın. Daha uzun vaktiniz varsa en az 1 gece konaklamalı Khao Lak‘ta yer alan Similan Milli Parkı turuna katılın. Monkey Island, Koh Yao Yai, Koh Yao Noi, Mercan Adası ve Racha adaları Phuket’e yakın görebileceğiniz diğer nefis adalar.

Phuket Old Town, Çin ve kolonyal mimarinin etkilerinin görüldüğü bir mimari yapıya sahip, Phuket’in eski şehir bölgesi. Çinli göçmenlerin tarihine odaklanan Tayland Hua Müzesi; etkileşimli bir müze olan Phuket Trickeye Müzesi; tarihi konak Blue Elephant Governor’s Mansion ve rengarenk binalarıyla Soi Romanee Sokağı görülecek önemli yerler. Put Cho Shrine, Wat Jui Tui Tapınağı ve Chalong Tapınağı görülmesi gereken önemli tapınaklar.

Tayland’da yaşayan kelebek ve böcek türlerini inceleyebilirsiniz. Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası (Phuket Butterfly Garden and Insect World) ile Phuket Akvaryum doğaya ilgisi olanların es geçmediği yerler. Fil ve kaplan göreceğim diyorsanız Phuket Elephant Sanctuary ve Tiger Kingdom gibi yerler de var.

Patong, adanın en popüler bölgesi. Patong plajının çevresine kurulmuş olan kasaba, restoran, disko, bar ve kulüplerle dolu.
Gece hayatı, neon ışıklı barları ve kaotik atmosferliyle Soi Bangla (Bangla Yolu) etrafında merkezlenmiş. Jungceylon Alışveriş merkezi, sıcaktan bunaldığınızda sığınacağız klimalı mekanlara sahip. Şehrin sakin köşeleri olsa da ben burada hiç kalmadım. Phuket Old Town ve Kata’da kalıp, kiraladığım motorlar burayı birkaç defa ziyaret ettim.

Karon, Phuket’deki ikinci en popüler ve en uzun kumsalardan biri. Hareketli Patong’un hemen güneyinde yer alıyor.
Patong gibi turist kalbalığı yok, bu iyi bir şey.

Kata, ise Karon’un güneyinde yer alıyor ve kayalık bir burun ile ayrılan iki altın kum yayı içeriyor. Kata Noi Plajı ormanlık tepeler arasında yer alan küçük bir koy.

Büyük Budha Heykeli Phuket gezilecek yerler listesine eklenebilir. 45 metrelik devasa boyuttaki heykelin yanı başında Budist tapınağı var. Rawai, Phuket’te kurulan ilk turistik plaj. Bu plaj daha çok farklı adalara düzenlenen tekne turlarının hareket merkezi. Hat Surin, temiz, bakımlı kumsalı ve berrak deniz suyuyla Phuket’in en güzel plajlarından biri.

Khao Phra Thaeo National Park, Adanın 22 km kuzeyinde yer alıyor. Adanın geriye kalan tek yağmur ormanları burada. Good Morning Vietnam filminin bazı bölümleri burada çekilmiş. Bang Pae şelalesi görmeye değer. Parkın girişindeki The Gibbon Rehabilitation Project adlı organizasyon. Doğal ortamlarından uzaklaştırılmış gibbonları kurtarılıp, burada doğal ortamlarına adapte edilmeye çalışıyor.

İşte size Phuket gezi rehberi…

Leave a Reply

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Son Yorumlar