Giriş

Kayıt Ol

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve turu bitirdikten sonra turu derecelendirebilirsiniz.
Kullanıc Adı*
Şifre*
Şifreyi Doğrula*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Kullanım Şartları ve Gizlilik Beyanı kabul ediyorum.
Bir sonraki adıma geçmeden önce lütfen tüm şartlar ve koşulları kabul edin

Üye misin?

Giriş

Giriş

Kayıt Ol

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve turu bitirdikten sonra turu derecelendirebilirsiniz.
Kullanıc Adı*
Şifre*
Şifreyi Doğrula*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Kullanım Şartları ve Gizlilik Beyanı kabul ediyorum.
Bir sonraki adıma geçmeden önce lütfen tüm şartlar ve koşulları kabul edin

Üye misin?

Giriş

Kuzey Tayland Turu

Kuzey Tayland Turu
CEM TÜRK den  alınmıştır

Kuzey Tayland Turu Asya’nın uzağı Tayland’ın kuzeyi, işte orası eski Lan Na Krallığı. Tayland denince Phuket’i, Bangkok’u, Pattaya’yı hemen sayabiliyorsunuz. Peki ama Chiang Mai, Chiang Rai, Mae Hong Son kentlerini biliyor musunuz? Elbette bilen çıkacaktır ama gerçek su ki Tayland turizmi genellikle orta ve güney bölgelerde yoğunlaşmıştır. Oysa “ülkeye turist kalmadan” gezenlerin çoktan keşfettiği üzere, tartışmasız Kuzey Tayland ülkenin en keyifli kıs mıdır. Çok bilineni tekrara düşmeden, ben önce az bilinen Kuzey Tayland’ı yazayım istedim. Sizin de yolunuz bir gün oralara düşerse, “reklamları geçip gerçek Tayland’ı bulmak için” Kuzey Tayland’a bir şans verin isterim.

Güney Tayland’dan farkı ne? Çok yabancı ziyaretçi var ama ne kentlerde ne de kırsalda yerel hayatın dokusu güney kadar bozulmamış.

Deniz yok ama Tayland’ın en yükseği Döı Dağı ve tüm kuzeyin harika doğası var.

Ülkenin eski geleneksel başkenti Chiang Rai’de ve ikinci büyük kenti Chiang Mai’de sizi büyüleyecek onlarca tapınak var. Bu tapınaklarda, tadını kaçırmadan ama çekinmeden çalabileceğiniz irili ufaklı birçok gong var.

Uzak doğunun her yerinde gece pazarı kurulur, Cumartesi ve Pazar günleri Chiang Mai’de görebileceğiniz en güzel pazarlardan biri var. Ömrünüzde bir defa olsun panda görmek isterseniz, güzel bir hayvanat bahçesi var.

Mae Hong Son tarafı Burma sınırına yakındır.
Bu bölgede yaşayan birçok geleneksel kabile var. Siz en çok belgesellerde izlediğiniz boynuna halkalar takan uzun boyunlu Karen kadınlarını bilirsiniz, sadece onlar değil; Aka, Lahu, Mien, Hmong ve diğer kabilelerde var, hala eski gelenekleri, kıyafetleri ve misafirperverlikleri ile yaşıyorlar. Sadece gösteri yapmaya zorlanan filler değil, onun yani sıra fil yetimhanesi ve fillere saygı var.

Chiang Rai yakınında görebileceğiniz en enteresan ibadet mekanı Beyaz Tapınak var.
Dışı bembeyaz ve muhteşem detaylı heykel figürleriyle büyülerken, ne yazık ki fotoğraf çekilmeyen iç mekan duvarlarında baştan başa Örümcek Adam, Matrix, Süpermen, Temel Reis gibi hayali kahramanların etkileyici çizimleri var, “Bu da ne şimdi? Hangi kafayla çizdiler bunları? Budha ne diyor bu işe?” gibi aklınızda alıp götüren sorular var.

Vizeniz olmasa bile;
Mae Sai’de Burma sınır kapısına kadar gidip fotoğraf çektirme ve hatta Laos’a ait Döne Xao adasına geçip oradan bir posta kartı gönderebilme şansınız var.
Çok ucuza gümüşten harika işçilikle yapılmış ürünler satın alma imkanınız var, elbette sıkı bir pazarlık sonrası.
Altın Üçgen gibi afyonla ün kazanmış bir bölgede Chiang Rai’deki Afyon Müzesi’ne gittiğinizde, bilgi panolarında Osmanlı ve Türkiye ile afyon arasındaki ilişkiyi de sık sık vurguladıklarını görme durumu var.
Dünyanın en güzel çorbalarından biri olan Tom Yum Goong’u, turistler için terbiye edilmiş haliyle değil gerçek acısı ve keskinliğinde içmek keyfi var.
Gideceğiniz barlarda, kafelerde, restoranlarda turist turiste değil de bölgenin yerel insanlarıyla birlikte, sohbet ederek yeme içme, eğlenme fırsatınız var.
Her saatinde rahatça dolaşabileceğiniz güvenli sokaklar, kaybolursanız size yolu mutlulukla gösterecek misafirperverlik var.
Tüm gün gezmekten yorulmuş ayaklarınıza, benzerini sadece Bangkok Wat Po tapınağındaki masaj okulunda bulabileceğiniz kalitede masaj var.
Ayaklarınız masajla mutlu olurken serin serin içeceğiniz, Singha ve Chang biraları var.
Sırt çantanızı yüklenip virajlı yollarından başınız dönerek ulaştığınız Pai’de “buradan hiç dönmesem” fikri var, bu fikri sağlayan doğa, yerel halk, keyifli ziyaretçiler ve onlarla geçirilen harika zaman var.
Sadece 1 Lira değerinde bir fark için üşenmeden keyifle 10 dakika pazarlık edeceğiniz tuktuk taksi sürücüleri var.
Cebinizdeki paranın neredeyse yarı yarıya daha fazla değeri var, pazarlık elbette şart ama kuzeyde güneye göre çok daha ucuz fiyatlar var.

Kuzey Tayland neredeyse ayrı bir ülke tadında. Belki de turizm firmalarının reklamlarında sıkça yer almaması sayesinde korumuş güzelliklerini.
Bir başka yazıda; Phuket’i ve Bangkok’u da konuşuruz birlikte. Oralarda çok keyifle gezilen, doğası güzel, fotoğrafı bol bölgeler. Yine de Kuzey Tayland’ın, Chiang Mai ve çevresinin özellikle Türkiyeli gezginler için bir pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var düşüncesindeyim ve bu sebeptendir kuzeyin olumlu farklarını vurguladığım bir yazı hazırlamam. Tayland’ın içinde başka bir Tayland var, kuzeyde hala eski Lan Na Krallığı’nın ruhu dolaşıyor.

Leave a Reply

Rezervasyona Devam Et